Syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu (latinsky syndroma canalis carpi) je onemocnění postihující předloktí a zápěstí, které je často spojováno s dlouhodobou prací na počítači.
Je způsobeno tlakem na středový nerv, který prochází celou délkou paže a částí zápěstí nazývané karpální tunel. Z toho též plyne jeho označení úžinový či útlakový syndrom.
Středový nerv se tlakem nedostatečně prokrvuje a způsobuje tak narůstající bolest, zánět, brnění a další nepříjemné pocity, které zhoršují kvalitu našeho života.
Syndromu karpálního tunelu lze velmi efektivně předejít, pokud věnujeme pozornost prevenci a neřešíme již dlouhotrvající nemoc. I samotná léčba těchto obtíží může být zcela úspěšná, avšak základem je začít s ní včas.
Práce s ergonomickou klávesnicí, myší a podložkou uleví namáhané části ruky a výrazně snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění.
I v případě, že již obtíže spojené se syndromem karpálního tunelu pociťujete, používání zmíněného ergonomického vybavení může v kombinaci s léčbou problém eliminovat.
Příznaky karpálního tunelu
Mezi hlavní příznaky syndromu patří brnění a bolest prstů, zejména druhého, třetího
a čtvrtého. Většina pacientů si na bolesti stěžuje hlavně v noci či v časných ranních hodinách. Postupně ztrácí jemný cit v konečcích prstů a pociťují jejich ztuhlost.
Můžeme se též setkat s chvilkovým motorickým výpadkem ruky či krátkodobým ochrnutím.
Často pomáhá její protřepání či svěšení směrem dolů, které zlepší její prokrvení. Obojí je však pouze chvilkovou pomocí a neřeší celkový stav.
V pokročilém stádiu onemocnění pacient přichází o svalovou sílu v ruce a uvědomuje si neobratnost ruky. V poslední fázi se již nelze vyhnout chirurgickému zákroku.
Ke kompletní diagnóze je nutné absolvovat klinické vyšetření, nicméně i díky jednoduchému Phalenovu testu si můžete v pohodlí domova ověřit, týká-li se onemocnění i vás.
Spojte ruce před sebou hřbety tak, aby prsty směřovaly k zemi. Lokty držte v horizontální poloze se zemí a tlačte hřbety ruky proti sobě po dobu jedné minuty. Objeví-li se v průběhu této doby některé z uvedených symptomů jako je brnění, mravenčení, pálení, snížení citlivosti či bolest zápěstí a prstů, je pravděpodobné, že trpíte onemocněním syndromu karpálního tunelu a měli byste zvážit lékařské vyšetření.
Prevence onemocnění karpálního tunelu při práci s počítačem
Vzhledem k tomu, že nemoc se nejčastěji týká osob pracujících na administrativních pozicích u počítače, bylo vynalezeno mnoho ergonomických pomůcek, které pomáhají se těmto obtížím vyvarovat či zmírňují jejich projevy.
Na jaké pomůcky byste se měli zaměřit?
A – počítačová myš
Hlavním důvodem vzniku syndromu karpálního tunelu je strnulá pozice ruky při práci s počítačovou myší. Ta vzniká zejména při práci s obyčejnou myší, jejíž úchop vytváří napětí a tlak v oblasti zápěstí, kudy prochází středový nerv.
Oproti tomu použití ergonomické vertikální myši přináší uvolnění zápěstí, jelikož zajišťuje přirozenou polohu ruky v jedné rovině s předloktím.
Výměna obyčejné myši za ergonomickou pomohla odstranit obtíže mnoha uživatelů, které onemocnění již značně omezovalo v jejich práci.
Jak postupovat při výběru správné ergonomické myši se dozvíte zde.
B – ergonomická klávesnice
Další činnost, při které dochází k zatížení zápěstí, je práce s klávesnicí.
Vhodná ergonomická klávesnice vybízí ke správné poloze rukou tak, aby nevznikal nežádoucí tlak na nervy a napětí v prstech, zápěstích, loktech a ramenech.
Její délka by měla odpovídat přirozené poloze rukou v šíři ramen. Zvolíme-li příliš širokou klávesnici, automaticky poté máme myš v nesprávné šikmé pozici.
Vhodné jsou též kompaktní modely s oddělenou numerickou klávesnicí. Jejich nízký profil a tvarování přináší uživatelům maximální komfort.
C – ergonomické podložky pod myš a klávesnici
Kromě plynulého pohybu kurzoru nabízí gelové podložky mnoho dalších výhod. Eliminují napětí v zápěstí, nabízí měkkou podporu a též izolují chlad či teplo od pracovního stolu.
Jejich kvalitní zpracování zajistí dlouhou trvanlivost i při denním používání a protiskluzová technologie zabrání klouzání podložky po stole.
Kompletní sortiment podložek pod myši, klávesnice i notebooky najdete zde.
D – další aspekty prevence
Abyste předešli onemocnění karpálního tunelu, věnujte pozornost i dalším aspektům, které mohou zlepšit kvalitu vaší práce a zdraví:
- správný způsob sezení u počítače
- pravidelné pauzy při práci
- časté protažení a procvičení zápěstí
- střídání činností a pracovního prostředí
- v případě obtíží včasná návštěva lékaře
Naše služby
Trápí-li vás obtíže spojené se syndromem karpálního tunelu, doporučíme vám na základě konzultace vhodné ergonomické pomůcky.
Poradíme vám s výběrem správné ergonomické myši a podložky, nabídneme optimální ergonomickou klávesnici a též loketní opěrku, která zásadním způsobem zvyšuje komfort při práci s počítačem.
Na základě dlouhodobé pozitivní zkušenosti našich spokojených klientů nabízíme též alternativní homeopatickou léčbu zánětu i karpálního tunelu, která dokáže předejít i chirurgickému zákroku.
V případě zájmu o komplexní řešení nás kontaktujte na 608 064 231