Vybíráme vertikální ergonomickou myš

Vzhledem k množství času, který většina z nás tráví denně u počítače a v kontaktu s myší, vyvstává otázka, kterou od našich zákazníků slýcháme velmi často. Jak poznám, která ergonomická myš je pro mě vhodná?

S množstvím unikátních a skvěle koncipovaných produktů, které dnes na trhu jsou, je vybrat tu správnou ergonomickou myš nelehký úkol. Důvod, proč bychom neměli výběr tohoto polohovacího zařízení podceňovat, je hlavně ten, že správně zvolený typ myši předchází mnoha zdravotním potížím, které vznikají právě při dlouhodobé práci s počítačem. 

Mezi takové patří např. zánět karpálního tunelu, záněty šlach či bolesti předloktí, zápěstí a ramene. A i přesto, že ergonomická myš může stát o něco víc než obyčejný základní typ z hypermarketu, natolik vám usnadní život, že investice do ergonomické myši se vyplatí.

Abychom vám zjednodušili výběr ergonomické myši, která bude přesně vyhovovat vašim požadavkům, připravili jsme tento návodný článek, který vás provede základními specifiky a parametry, které je třeba před jejím nákupem zvážit.

Tvar a velikost ergonomické myši

Mnoho ergonomických myší je navrženo s cílem snížit pohyb zápěstí. Právě tento pohyb často deformuje kanály, kterými procházejí nervy. Proto jsou ergonomické myši tvarovány tak, aby vytvářely jakousi neviditelnou opěrku. Pokud je myš správně tvarovaná a má vhodnou velikost, je snadnější ji ovládat pohybem paže.

Pokud trávíte prací na počítači více jak 6 hodin denně, zvažte nákup vertikální počítačové myši, která předchází zdravotním komplikacím či zmírňuje jejich projevy.

Horizontální vs vertikální myš

Horizontální myš 

+ přesné ovládání

+ velký výběr

+ nižší cena

 

- nepřirozená poloha ruky, vzniká napětí v předloktí

- nevhodná pro dlouhodobou práci

- malý výběr ergonomických modelů

 

Vertikální myši

+ správné držení ruky, odstraňuje napětí v zápěstí a předloktí

+ prevence zdravotních potíží

+ umožňuje práci i při onemocnění karpálního tunelu

+ možnost výběru dle velikosti ruky

 

- vyšší cena, ale zároveň se nejedná o drahé vybavení, myslete na to, že investujete do svého zdraví

- menší přesnost u některých modelů

- je třeba si zvyknout na tento styl úchopu

 

Na velikosti záleží, u myší obzvlášť

Myš, která je příliš velká či malá pro tvar vaší ruky, způsobí nepřirozené natažení šlach.

I přesto je tento parametr při nákupu kvalitní myši často opomíjen.  

Velikost své dlaně zjistíte jednoduše měřením vzdálenosti od konce zápěstí po horní část ukazováčku. 

Mnoho výrobců jako např. EvoluentNewtralHE mouseOrthomousePenguin, Contour či Handshoe nabízí své modely v několika velikostech.

Délka dlaně

Označení velikosti

21 cm (8.25") a více   

XL

19-21 cm (7.5" - 8.25")

L

17-19 cm (6.75" - 7.5")  

M

Pod 17 cm (6.75")   

S

Prohlédněte si naší nabídku: Ergonomické myši dle velikosti dlaně.

Pokud velikost vaší dlaně neodpovídá základnímu číslování či chcete-li to nejlepší, co ergonomické myši nabízí, zvažte ergonomickou myš vyrobenou na míru:

 

Myš s drátem, nebo bez drátu?

Zvolíte-li klasickou kabelovou myš s připojením USB do počítače či bezdrátovou verzi, u každé najdete své pro a proti. Kabelová myš je investicí do jistoty, bezdrátová zase hravě vyřeší nevhodné umístění počítače. Také se více hodí k notebookům.

Myš s drátem

+ spolehlivá a přesná

+ nikdy nedojdou baterie

+ nižší cena

+ nehrozí rušení cizím signálem

 

- omezující kabel

- méně vhodná pro notebook a na cesty

 

Bezdrátová myš

+ volnost pohybu bez kabelu

+ rychlé použití na více počítačích

+ design a elegance

+ vhodná k přenosným počítačům

 

- nutnost měnit či nabíjet baterii

- vyšší cena

- méně spolehlivý přenos (eliminováno u dražších modelů)

 

Najděte myš podle vašeho rozpočtu

Na trhu dnes najdeme ergonomické myši od 650 Kč až do 5000 Kč (a určitě i více). Dle ceny je tedy můžeme rozdělit do několika kategorií.

A – základní třída (do 850 Kč)

I v této kategorii najdete hned několik kvalitních ergonomických modelů. Většina z nich má vertikální úchop, optický snímač a nabízí základní funkce. Oblíbený je model WOW Pen Joy 2 vhodný pro každodenní používání, který snižuje riziko poškození karpálního tunelu. 

B – střední třída (od 850 Kč do 2000 Kč)

V této uživateli nejoblíbenější kategorii najdeme myši vyznačující se špičkovou ergonomií, nabídkou funkcí, laserovým snímačem a kvalitními materiály.

Jejími zástupci jsou oblíbený model Anker s tvarem žraloka, DeLux M618 - vynikající pro střední velikost dlaně, model německé firmy CSL a velmi pohodlný model Newtral 2.

C – vyšší a luxusní třída (od 2000 Kč)

Hledáte-li to nejlepší, co ergonomické myši nabízí, jste tu správně. Najdete zde kvalitní ergonomickou myš, která vám bude sloužit roky a bude skvěle vyhovovat tvaru a velikosti vaší ruky.

Mnoho z těchto modelů vzniká ve spolupráci s lékaři, aby zajistili ergonomii v nejlepší možné kvalitě. Mezi špičky patří zástupci firmy Evoluent, Contour, HandShoe, OrthomousePenguin, Oyster.

Své místo zde má i nejlepší model od Logitech MX Master či exkluzivní Delux M618.

OPTICKOU ČI LASEROVOU MYŠ?

Pokud myš používáte na běžnou kancelářskou práci, technologie pro vás při výběru bude méně důležitým faktorem. Většina dnes dostupných myší se dělí na optické či laserové. Ty využívají LED nebo laser odrážející se od povrchu a určující pohyb myši.

Myši s laserovou technologií jsou citlivější a umožňují práci na jakémkoliv povrchu, některé dokonce i na skle. Jsou vhodné pro práci s grafikou, nebo hraní her vyžadujících vysoké DPI.

Optické myši jsou oproti tomu přesné a spolehlivé, ale pro jejich používání je vhodné pořídit si kvalitní podložku pod myš.

 

DPI - standard pro měření citlivosti myši. Zkratka znamená dots per inch a značí, jak rychle se kurzor pohybuje po obrazovce. Na velkých monitorech s vysokým rozlišením se hodí myši s vysokou hodnotou DPI.

Vyšší DPI umožňuje provést velký pohyb kurzoru (šipky na obrazovce) malým pohybem myši. Standardní citlivost je dnes okolo 1000 DPI. Ideální jsou modely, které umožňují nastavení DPI, protože každá činnost má na DPI jiné nároky. Herní myši často umožňují přepínání DPI pomocí tlačítka.

Potřebujete poradit?

Pokud jste si prohlédli naší nabídku kvalitních, ergonomických myší k počítači, ale stále váháte, neváhejte se nás obrátit. Velmi rádi vám s výběrem pomůžeme.