Vybíráme podložku pod myš

Podložka pod myš je doplňkem počítačové myši, který poskytuje optimalizovaný povrch pro její plynulý pohyb.

V době používání kuličkové myši byla podložka nutností zajišťující lepší pohyb a též ochranu od nečistot.

Dnes, kdy jsou moderní optické a laserové myši standardem, se zdá, že podložky pod ně již nejsou potřeba. Nicméně dnešní podložky nám kromě plynulého pohybu kurzoru nabízejí další výhody a funkce, mezi které patří i ergonomicky tvarované opěrky zápěstí a slouží tak jako prevence syndromu karpálního tunelu.


Podložky pod myš podle účelu použití

 

Podložky pod myš bez gelového polštáře

Stále hojně zastoupené jsou mezi uživateli klasické podložky pod myš vhodné pro domácí použití i pro práci v kanceláři. Dnešní materiály již zajišťují jejich dlouhou životnost a protiskluzové úpravy je drží pevně na svém místě.

I přesto, že nemají téměř žádné ergonomické vlastnosti a neposkytují velký komfort, jsou oblíbené hlavně díky jejich rozmanitému designu a potisku. Nelze jim též upřít jejich termoizolační schopnosti, které chrání zápěstí a dlaň před prochladnutím.


Herní podložky pod myš nebo pro grafické práce

 

Ještě před několika lety se herní podložky pod myš svými vlastnostmi příliš nelišily od těch standardních. Se stoupající oblibou počítačových her se však vyprofilovaly na pomůcky se skvělými protiskluzovými vlastnostmi. Pro jejich výrobu se používají kvalitní materiály vč. silikonu, skla či leteckého hliníku. Některé z nich jsou dnes již tak daleko, že nabízí technologii bezdrátového nabíjení přímo v podložce.  

Obecně mají herní podložky větší rozměry a jsou tak vhodné i pro práci s grafickými programy.

Nabízí dostatečný prostor pohyb myši i při používání dvou a více monitorů.

 

Ergonomické gelové podložky pod myš

 

Dáváte-li přednost zdravé práci na počítači a používáte-li jej více jak 6 hodin denně, vhodné pro vás budou ergonomické podložky pod myš.

Ty v sobě mají zabudované podložky s opěrkou pod zápěstí, které jsou většinou vyrobené z gelu, paměťové pěny či speciálního technogelu.

Používání těchto ergonomických podložek zmírňuje tlak vyvíjený na zápěstí a slouží jako prevence RSI (Repetitive Stress Injury, poškození z opakovaného namáhání). To má často za následek syndrom karpálního tunelu, který postihuje mnoho dlouhodobých uživatelů počítačů.

 

Podložky pod zápěstí a opěrky zápěstí


Samostatné gelové podložky pod zápěstí výrazně zvyšují komfort pří práci s počítačovou myší.

Jsou správnou variantou pro ty, kteří pracují s myší přímo na stole, ale zároveň si chtějí dopřát komfort a ochránit zdraví.  Podložka ulevuje namáhanému zápěstí a tím předchází onemocnění z jeho přetěžování.

Na trhu též najdete speciální jezdící podložky pod zápěstí, které se pohybují spolu s rukou umístěnou na myši.

Optické i laserové myši dobře snímají i na povrchu stolu. Avšak použití podložky zápěstí má i tu výhodu, že jej izoluje od studené pracovní desky.

Speciální ergonomickou pomůckou jsou opěrky zápěstí, které jej fixují ve správné poloze
a chrání před syndromem karpálního tunelu.

Uživatelům, které již tyto obtíže postihly, je pomůže eliminovat a v kombinaci s použitím vertikální myši je dokáže i zcela odstranit.

 

Podle čeho vybrat správnou podložku pod myš?

Rozměry podložky pod myš

Velikost podložky se liší nejen dle rozměrů vaší dlaně, ale i dle činnosti, kterou s ní budete vykonávat.

Pracujete-li s grafickými programy či používáte-li více monitorů najednou, zvolte větší rozměry podložky pod myš.

Svou roli hraje i velikost počítačové myši, kterou používáte. Vertikální myši jsou obecně větší než klasické a vyžadují tak i více prostoru na podložce.

 

Materiál podložky pod myš

Různé materiály mají i různé vlastnosti a vzhled a jejich výběr tak záleží zcela na vašich preferencích.
Obzvlášť u ergonomických podložek je volba materiálu důležitým faktorem.

Nejlepším dostupným materiálem je Technogel®. Jedná se o unikátní polyuretanovou hmotu, která byla původně vyvinuta pro oblast zdravotnictví. Jejími hlavními rysy je tvarová stálost a 3D deformační vlastnosti. Při stisku gelu se deformuje ve 3 osách, do výšky, šířky i prostoru. Levnější gely nabízí deformaci pouze do výšky, což způsobuje hromadění tlaku v oblasti přímého kontaktu.

Tyto běžné gely a paměťové pěny jsou však vhodnou ekonomickou volbou. Plní svou ergonomickou funkci s menší životností, než nabízí Technogel.

Pro povrch podložek se využívají materiály s vrstvou textilu, pogumované či ze silikonu.

Textilní povrch je doporučovaný pro odvádění potu, příjemnost na dotek a své tepelné vlastnosti.

Silikonový či gumový povrch se naopak dobře uplatní v provozech se zvýšeným znečištěním, jelikož jej lze jednoduše umýt.

 

Design podložky pod myš

 

Vzhled podložky je pro mnoho uživatelů důležitým kritériem. Levnější verze podložek nabízí nepřeberné množství potisků a motivů.
Vzhledem k času strávenému v kanceláři je jistě žádoucí, aby podložka odpovídala vašemu vkusu.

TIP: Vybíráte-li zároveň myš i podložku, začněte u výběru myši dle velikosti vaší dlaně a požadavku. Teprve poté zvolte vhodnou podložku pod myš.