Vybíráme správný držák na monitor
Výběr nového stojanu pod monitor se na první pohled může zdát jako snadný úkol. Většina z nás hledá jednoduché prodloužení, které by drželo monitor na svém místě.
Nicméně chceme-li najít ten správný kus, který bude korespondovat s naším pracovním místem nebo s dvojitým monitorem, je třeba výběru věnovat čas a pozornost.
Držáky na monitor slouží nejen jako prodloužení, ale umožní též nastavit přesnou výšku, sklon či otočení stran obrazovky.
Dle možnosti umístění na stůl bez nutnosti vrtání, na zeď či kolejnici tak můžeme držák na monitor použít v různých pracovních místech. Stojany pod monitor doplněné o kolečka se poté skvěle hodí do přednáškových místností.
Dle jejich umístění můžeme držáky rozdělit na několik typů:
Držák monitoru na stůl
Pro svou jednoduchou aplikaci ke stolu, ke které stačí pevná svěrka na jeho okraji či otvor ve stolu, se jedná o nejoblíbenější typ stojanu.
Držák monitoru na zeď
Nástěnné držáky monitorů šetří místo na stole a na pohled se tak zbavíte nevzhledných kabelů. Připevňují se ke zdi pomocí šroubů. Vhodné je jejich využití k informačním monitorům a na specializovaných pracovištích. Uplatní se však i v domácnosti např. jako držáky na televizi.
Držák monitoru na kolejnici
Tyto stojany kombinují dvě předchozí možnosti, jelikož hliníkovou kolejnici lze upevnit na stůl i na zeď. Ta je stabilní, unese držáky s více monitory a lze na ni instalovat i další zařízení jako je např. LED osvětlení, držák na dokumenty apod. Jedná se o vysoce profesionální ergonomické řešení.
Mobilní držáky monitoru
Dle svého názvu se jedná o pohyblivé stojany na kolečkách, které lze dle přání přemístit kdekoliv po místnosti. Své uplatnění tedy najdou v prezentačních systémech.
Způsoby uchycení držáku na monitor a TV
Jak jsme již nastínili v předchozí části článku, různé stojany na monitory mají též různé vlastnosti a možnost jejich uchycení. Každý z nich má své pro a proti a je tedy nutné zvážit, který druh uchycení bude vhodný pro vaši situaci.
Uchycení na stůl pomocí svorky
+ jednoduchá montáž
+ nevyžaduje vrtání do zdi
+ lze kdykoliv použít na jiném stole
- uchycení je možné pouze na okraji stolu
- u velmi těžkých monitorů nenabízí dostatečnou pevnost
Uchycení na stůl do otvoru
+ umožňuje zvolit libovolné místo na stole
+ nabízí dostatečnou pevnost i pro těžké monitory
- nutné vrtání do desky stolu
- po přemístění zůstává deska stolu s otvorem
Uchycení držáku na zeď
+ jednoduché řešení pro specifické umístění
+ lze umístit kdekoliv do prostoru
- nutné vrtání do zdi
Uchycení na kolejnici
+ vysoce profesionální designové řešení
+ nabízí dostatečnou pevnost i pro těžké sestavy monitorů
+ nezabírá žádný prostor na stole
+ možnost instalovat další zařízení
- vyšší pořizovací cena
Standardní podstavce pod monitor, které jsou součástí monitorů a TV obrazovek, mají velmi málo funkcí. Přesněji řečeno, kromě držení monitoru nenabízí nic.
Proto se stojany pod monitory, držáky notebooků a televizí staly díky své multifunkčnosti
a ergonomii oblíbenou pomůckou. Uživatelům umožňují nastavení monitoru do požadované výšky v úrovni očí a též jejich vhodné umístění v prostoru.
S víceramennými držáky můžeme instalovat několik LCD monitorů najednou i pokud mají různou velikost a hmotnost. Proto jsou často využívané i v call centrech a monitorovacích systémech.
Ramena monitorů šetří místo na pracovní desce či elegantně řeší umístění techniky v domácím i pracovním prostředí.
Mobilní stojany na monitor umístěné na kolečkách najdou své uplatnění na menších stanovištích, kde nahrazují složitější prezentační techniku.
V případě, že byste si nevybrali z široké nabídky držáků na monitory, své pracovní místo povýšíte na ergonomické i výběrem vhodného podstavce pod monitor.
Na co se zaměřit při výběru držáku pro monitor?
Abyste zvolili ten správný držák monitoru do vámi vybrané místnosti, je třeba sledovat jeho technické specifikace, nosnost či označení VESA. Držák bude poté bezchybně plnit svou úlohu a zefektivní Vaší práci.
Hmotnost monitoru a nosnost držáku
Možná to zní jako klišé, ale je třeba dodržovat maximální nosnost každého držáku pro monitor. Vyhneme se tak jeho zkrácené životnosti či nefunkčnosti, která může zapříčinit až poškození techniky.
Hmotnost monitoru a TV je chápána bez podstavce, který je následně odmontován.
Délka ramene
Nezapomeňte také zjistit, kam až chcete s monitorem dosáhnout, jakých mezních poloh či natočení požadujete. Na základě toho je potřeba zvolit délku ramene držáku. V případě speciálních požadavku nás kontaktujte.
Velikost úhlopříčky monitoru či TV
Berte též zřetel na maximální uvedenou velikost úhlopříčky. Pokud by velikost nebyla dodržena, při použití otočného držáku by monitor nebylo možné natočit či posunout do požadované polohy.
Uchycení držáku
Jak již vysvětluje předchozí část článku, zvolte vhodné uchycení držáku monitoru pro vámi zvolený prostor.
Počet monitorů a jejich uspořádání
Použití dvou a více monitorů současně je v dnešní době již standardem. Speciální monitorovací pracoviště mají nároky i na více jak 5 monitorů na jednom pracovním místě. V naší nabídce najdete řešení pro umístění 2, 3, 4, 5 a 6 monitorů.
Na základě speciálního požadavku pro vás rádi nakonfigurujeme libovolné řešení.
Při výběru ramene pro více monitorů dbejte vzhledem k vyšší zátěži hlavně na kvalitu, pevnost a funkčnost. Držáky monitoru Humanscale a TSS jsou těmi nejlepšími na trhu. Vysoká kvalita použitých materiálů vylučuje jejich zkroucení a zaručuje vždy přesné nastavení monitoru.
Design - styl - funkčnost
I u natolik funkčního zařízení, jakým je držák na monitor, nemusíte slevit ze svých nároků na styl a design. Většina ramen se vyrábí v bílém, stříbrném a černém provedení tak, aby nejen skvěle zapadla do interiéru, ale jejich vzhled lahodil oku.
VESA uchycení
Tento pojem označuje rozteč děr na zadní straně monitoru či televize, které slouží k jejich uchycení na držák. Ve většině případů se u monitorů setkáte s rozměry 75x75 mm či 100x100 mm.
Méně používané jsou pak rozměry 200x100 mm, 200x200 mm či 400x400 mm, které najdete u TV obrazovek.