Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
02.03.2020
Nový design
Dnes jsme spustili nový design eshopu pracuj-zdrave.cz. Věříme, že se Vám bude líbit a umožní lepší přehled produktů a služeb. číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Produkty dle nemoci
  4. Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu

 

Syndrom karpálního tunelu (latinsky syndroma canalis carpi) je onemocnění postihující předloktí a zápěstí, které je často spojováno s dlouhodobou prací na počítači.

Je způsobeno tlakem na středový nerv, který prochází celou délkou paže a částí zápěstí nazývané karpální tunel. Z toho též plyne jeho označení úžinový či útlakový syndrom.

Středový nerv se tlakem nedostatečně prokrvuje a způsobuje tak narůstající bolest, zánět, brnění a další nepříjemné pocity, které zhoršují kvalitu našeho života.


Syndromu karpálního tunelu lze velmi efektivně předejít, pokud věnujeme pozornost prevenci a neřešíme již dlouhotrvající nemoc. I samotná léčba těchto obtíží může být zcela úspěšná, avšak základem je začít s ní včas.

Práce s ergonomickou klávesnicí, myší a podložkou uleví namáhané části ruky a výrazně snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění.

I v případě, že již obtíže spojené se syndromem karpálního tunelu pociťujete, používání zmíněného ergonomického vybavení může v kombinaci s léčbou problém eliminovat.

 

Příznaky karpálního tunelu

Mezi hlavní příznaky syndromu patří brnění a bolest prstů, zejména druhého, třetího
a čtvrtého. Většina pacientů si na bolesti stěžuje hlavně v noci či v časných ranních hodinách. Postupně ztrácí jemný cit v konečcích prstů a pociťují jejich ztuhlost.

Můžeme se též setkat s chvilkovým motorickým výpadkem ruky či krátkodobým ochrnutím.

Často pomáhá její protřepání či svěšení směrem dolů, které zlepší její prokrvení. Obojí je však pouze chvilkovou pomocí a neřeší celkový stav.

V pokročilém stádiu onemocnění pacient přichází o svalovou sílu v ruce a uvědomuje si neobratnost ruky. V poslední fázi se již nelze vyhnout chirurgickému zákroku. 

Ke kompletní diagnóze je nutné absolvovat klinické vyšetření, nicméně i díky jednoduchému Phalenovu testu si můžete v pohodlí domova ověřit, týká-li se onemocnění i vás.

Spojte ruce před sebou hřbety tak, aby prsty směřovaly k zemi. Lokty držte v horizontální poloze se zemí a tlačte hřbety ruky proti sobě po dobu jedné minuty. Objeví-li se v průběhu této doby některé z uvedených symptomů jako je brnění, mravenčení, pálení, snížení citlivosti či bolest zápěstí a prstů, je pravděpodobné, že trpíte onemocněním syndromu karpálního tunelu a měli byste zvážit lékařské vyšetření.

 

Prevence onemocnění karpálního tunelu při práci s počítačem


Vzhledem k tomu, že nemoc se nejčastěji týká osob pracujících na administrativních pozicích u počítače, bylo vynalezeno mnoho ergonomických pomůcek, které pomáhají se těmto obtížím vyvarovat či zmírňují jejich projevy.


Na jaké pomůcky byste se měli zaměřit?

 

A – počítačová myš

Hlavním důvodem vzniku syndromu karpálního tunelu je strnulá pozice ruky při práci s počítačovou myší. Ta vzniká zejména při práci s obyčejnou myší, jejíž úchop vytváří napětí a tlak v oblasti zápěstí, kudy prochází středový nerv.

Oproti tomu použití ergonomické vertikální myši přináší uvolnění zápěstí, jelikož zajišťuje přirozenou polohu ruky v jedné rovině s předloktím.

Výměna obyčejné myši za ergonomickou pomohla odstranit obtíže mnoha uživatelů, které onemocnění již značně omezovalo v jejich práci.

Jak postupovat při výběru správné ergonomické myši se dozvíte zde.

 

B – ergonomická klávesnice

Další činnost, při které dochází k zatížení zápěstí, je práce s klávesnicí.

Vhodná ergonomická klávesnice vybízí ke správné poloze rukou tak, aby nevznikal nežádoucí tlak na nervy a napětí v prstech, zápěstích, loktech a ramenech.

Její délka by měla odpovídat přirozené poloze rukou v šíři ramen. Zvolíme-li příliš širokou klávesnici, automaticky poté máme myš v nesprávné šikmé pozici.

Vhodné jsou též kompaktní modely s oddělenou numerickou klávesnicí. Jejich nízký profil a tvarování přináší uživatelům maximální komfort.

 

C – ergonomické podložky pod myš a klávesnici


Kromě plynulého pohybu kurzoru nabízí gelové podložky mnoho dalších výhod. Eliminují napětí v zápěstí, nabízí měkkou podporu a též izolují chlad či teplo od pracovního stolu.

Jejich kvalitní zpracování zajistí dlouhou trvanlivost i při denním používání a protiskluzová technologie zabrání klouzání podložky po stole.

Kompletní sortiment podložek pod myši, klávesnice i notebooky najdete zde.

 

D – další aspekty prevence

Abyste předešli onemocnění karpálního tunelu, věnujte pozornost i dalším aspektům, které mohou zlepšit kvalitu vaší práce a zdraví:

 

správný způsob sezení u počítače

 

pravidelné pauzy při práci

 

časté protažení a procvičení zápěstí

 

střídání činností a pracovního prostředí

 

v případě obtíží včasná návštěva lékaře

 

 

Naše služby

Trápí-li vás obtíže spojené se syndromem karpálního tunelu, doporučíme vám na základě konzultace vhodné ergonomické pomůcky.


Poradíme vám s výběrem správné ergonomické myši a podložky, nabídneme optimální ergonomickou klávesnici a též loketní opěrku, která zásadním způsobem zvyšuje komfort při práci s počítačem.

Na základě dlouhodobé pozitivní zkušenosti našich spokojených klientů nabízíme též alternativní homeopatickou léčbu zánětu i karpálního tunelu, která dokáže předejít i chirurgickému zákroku.

V případě zájmu o komplexní řešení nás kontaktujte na 608 064 231

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Novinky, rady a tipy do emailu

Copyright © 2016 - 2020 Pracuj-zdrave.cz - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz